ABD’de 34 günlük araştırma sonucu oldukça nadir olan Cam ahtapot görüntülendi

ABD’de bir üniversite tarafından 34 günlük araştırma sonucunda oldukça nadir olan Cam ahtapot görüntülendi. Okyanusta bulunan yırtıcı hayvanların bağırsaklarındaki yiyecek kalıntılarının incelenmesiyle hakkında sınırlı bilgiye ulaşılan cam ahtapotun artık literatürde net fotoğrafları var.

Okyanuslarda bilimsel araştırma ve keşif yapan Schmidt Okyanus Enstitüsü, Pasifik Okyanusu‘nda bulunan Kiribati’ye ait mercan adaları ve koral resifi zinciri Phoenix Adaları çevresinde yaptığı 34 günlük araştırma ve keşif seferi sonucunda ‘Cam Ahtapot’ görüntülemeyi başardı.

ABD'de 34 günlük araştırma sonucu oldukça nadir olan Cam ahtapot görüntülendi

GÖRÜNTÜLER OLDUKÇA NADİR

Falkor araştırma gemisiyle yapılan seferde 30 bin kilometrekarelik okyanus tabanını haritalayan bilim insanları, tek görünür özellikleri optik siniri, göz küreleri ve sindirim sistemi olan neredeyse şeffaf cam ahtapotun iki nadir görüntüsünü yakaladı.

ABD'de 34 günlük araştırma sonucu oldukça nadir olan Cam ahtapot görüntülendi

DAHA ÖNCE BAŞKA CANLILARIN BAĞIRSAKLARINDAKİ KALINTILARDAN BİLGİ EDİNİLMİŞTİ

Okyanus bilimciler daha önce cam ahtapotun sınırlı canlı görüntüsünü yakalamış ancak okyanustaki yırtıcı hayvanların bağırsaklarında bulunan örnekleri inceleyerek cam ahtapot hakkında bilgi edinebilmişti. Enstitüye ait sualtı robotu SuBastian ile 21 dalış ve 182 saat deniz tabanı keşfi yapan bilim insanları, milyonlarca yıl öncesine dayanan 12 metrelik yine nadir rastlanan derin su türü balina köpekbalığının görüntülerini ilk kez yakaladı.

ABD'de 34 günlük araştırma sonucu oldukça nadir olan Cam ahtapot görüntülendi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir