Çağıl DUMAN’dan Girişimciliğe dair öneri ve değerler

Girişimcilik uzun ve zor bir yolculuk. Yolun sonunda başarılı olmak da başarısız olmak da var. Önemli olan girişimcinin bu yolda vereceği mücadele ve sonuç ne olursa olsun pes etmemesi.

Girişimciler yaptığı işe inanmalı ve karşılarına çıkacak her türlü zorluğa karşı dayanma gücüne sahip olmalı. Özellikle girişimcilerin 3-4 yıllık bir süreci kapsayan girişimlerde maddi zorluklara karşı mücadele edebilme ve direnme yeteneğinin olması önemli. Belli yatırımlara ihtiyaç duyan teknoloji tabanlı girişimlerde maddi yük çoğunlukla girişimcinin omuzlarına biner. Bu durum girişimcinin moralini bozsa da direnebilmeli ve yılmamalı.

Girişimcilik kısa zamanda başarıya gidecek bir yol değildir. Yapmak istenilen işle ilgili olarak yola çıkmadan önce girişim konusu değerlendirilirken, girişimci kendisini de değerlendirebilmesi önemli. Kişilik özelliklerinin ve yetkinliklerinin bu yolda ona eşlik edebilecek nitelikte olması girişimcinin lehine olacaktır.

Girişimcilik çakıl taşlarıyla dolu bir yolda yapılan uzun ve çetin bir yolculuğa benziyor. İlerlemeye çalıştığınız bu yolda pek çok zorluk ile mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden yola yalnız çıkmamanızda fayda var.

Girişimcilik ekosistemlerinde teknolojiye dayalı ve yapılması zor fakat yapıldıktan sonra ciddi yarar sağlayacak fikirleri hayata geçirmek için uygun ortamlar mevcut. Laboratuvarlar, yol gösterecek mentorlar, akademisyenler ve sanayiciler iş fikirlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için hazır bekliyor.

kaynak : Çağıl DUMAN

Çağıl DUMAN’dan Girişimciliğe dair öneri ve değerler” için bir yorum

  • 9 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:23
    Permalink

    güzel açıklama tebrikler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir