Apple’ın AR/VR başlığı için kötü haber geldi!

Hakkında uzun süredir söylenti dolaşan Apple AR/VR başlık için kötü haber geldi. Cihaz, sorunlar nedeniyle ertelendi.

Apple’ın AR/VR tabanlı başlığı hakkında uzun süredir söylenti dolaşıyor. Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre cihaz, biri M1 kadar güçlü olan çift işlemciyle gelecek. Ayrıca neredeyse bir Mac kadar performanslı olacak ve MacBook Pro’da kullanılan 96W adaptörden güç alacak.

Şu ana kadarki sızıntılarda 2022’de tanıtılacağı, 2023’te ise piyasaya sürüleceği iddia edilen cihaz bu sefer can sıkıcı bir haberle gündeme geldi. Teknoloji devi, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisini bir arada barındıran başlığını bu yıl düzenleyeceği WWDC22 etkinliğinde resmen duyuracaktı. Ancak birtakım sorunlar nedeniyle duyurunun ertelendiği ortaya çıktı.

Apple’ın AR/VR başlığı için yeni tarih 2023

Bloomberg yazarı Mark Gurman, Apple’ın AR/VR tabanlı başlığına ilişkin planlarına ulaştı. Bilgileri kamuoyuyla paylaşan Gurman, cihazın 2023’e ertelendiği bilgisini aktardı. Mark Gurman’ın ismini açıklamak istemeyen kaynaklardan edindiği bilgiye göre erteleme kararı, cihazın aşırı ısınma sorunuyla karşılaşmasından ve bunun hemen çözülememesinden kaynaklanıyor.

Üstelik Apple’ın sadece ısınma sorunuyla değil, aynı zamanda kameralarda ve yazılım tarafında da problem yaşadığı belirtiliyor. Detayları tam olarak belli olmayan sorunlar nedeniyle Apple, cihazı WWDC22 etkinliğinde duyurmaya hazır hale getiremedi. Bu nedenle Mark Gurman, teknoloji devinin başlığı 2023’e ertelediğini aktardı.

Apple’ın AR/VR başlığı, 2015’te piyasaya sürülen Apple Watch’tan sonra şirketin ilk büyük yeni ürünü olacak. Sanal ve artırılmış gerçekliği harmanlayan başlık, şirketin büyümesine ve satışlarını devam ettirebilmesine yardımcı olabilecek seviyede önemli bir cihaz olarak değerlendiriliyor.

Sanal gerçeklik başlığı hakkında bilinenler

Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada başlığın 14 inç MacBook Pro ile aynı 96W Type-C güç adaptörü kullanacağını söyledi. Bunun yanı sıra cihazın her biri TSMC tarafından üretilen biri 5nm, diğeri 4nm olmak üzere iki farklı işlemciye sahip olacağını da yineledi.

Kuo’nun açıklamasına göre bu işlemcilerden bir tanesi, Apple’ın M1 çipiyle aynı performansta çalışacak. Diğer ise kulaklık üzerindeki sensörleri yönetmekten sorumlu olacak. Yine kaynağa göre Apple’ın VR/AR cihazı işlem gücü açısından rakiplerine kıyasla çok daha performanslı olacak.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir