COVID-19 aşı deneyi yüzde 100 koruma sağladı

Georgia ve Iowa üniversitelerinde çalışmalarını yürüten bir ekip, COVID-19 etkeni koronavirüse karşı tam koruma sağlayan bir aşı geliştirdi.

Bilim insanları, pandemi sürecinin bir an önce sona ermesi için COVID-19 aşı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şu anda dünya genelinde BioNTech / Pfizer, Moderna, Johnson and Johnson, CoronaVac ve Sputnik başta olmak üzere çeşitli koronavirüs aşıları uygulanıyor. Ancak hiçbir aşının tam koruma (yüzde 100) sağlamadığını biliyoruz. Yeni bir çalışmada bilim insanları farelerde tam koruma sağlayan bir aşıyı geliştirdiklerini açıkladı.

COVID-19 aşı çalışmasının temelleri

Iowa Üniversitesi ve Georgia Üniversitesinden bir ekip, tek doz, burun içi COVID-19 aşısının potansiyelini değerlendiren yeni bir çalışma yayımladı. Aşının fareleri ölümcül koronavirüs enfeksiyonuna karşı tamamen koruduğunu açıkladılar. Ekip, bulguları Science Advances dergisinde yayımladı.

Burun spreyi koronavirüs aşısı

COVID-19 aşı çalışmalarının ayrıca virüsün hayvandan hayvana bulaşmasını da engellediğini buldular. Geleneksel enjeksiyon aşılarından farklı olarak bu aşı, influenzaya karşı aşılamada yaygın olarak kullanılanlara benzer bir burun spreyi ile uygulanıyor. Bununla birlikte tek doz şeklinde uygulanan aşı normal buzdolabı sıcaklıklarında en az üç aya kadar saklanabilir.

Mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü çalışmanın ortak lideri Paul McCray, “COVID-19’a karşı şu anda mevcut olan aşılar çok başarılı. Ancak dünya nüfusunun çoğunluğu hala aşılanmamış ve kullanımı kolay, hastalık ve bulaşmayı durdurmada etkili daha fazla aşıya ihtiyaç var. Bu yeni COVID-19 aşısı insanlarda etkili olduğunu kanıtlarsa, SARS-CoV-2 bulaşmasını engellemeye ve COVID-19 pandemisinin kontrolüne yardımcı olabilir.” dedi.

Burun içi spreyin farkı

Georgia Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden profesör Biao He ise yaklaşımları hakkında konuştu. Biao He, 20 yılı aşkın bir süredir bu aşı platformunu geliştirdiklerini belirtti. Araştırmacı, “Klinik öncesi verilerimiz, bu aşının yalnızca enfeksiyona karşı koruma sağlamadığını, aynı zamanda bulaşma riskini de önemli ölçüde azalttığını gösteriyor.” dedi.

Koronavirüs aşıları

COVID-19 aşı deneyi SARS-CoV-2 spike proteinini hücrelere iletmek için zararsız bir parainfluenza virüsü 5 (PIV5) kullanıyor. Böylece koruma sağlamak için bağışıklık tepkisini harekete geçiriyor. Araştırma ekibi daha önce bu aşı platformunun deney hayvanlarını Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) isimli tehlikeli koronavirüs hastalığından tamamen koruyabildiğini göstermişti.

Ekibin geliştirdiği yeni aşı geniz ve hava yollarını kaplayan mukozal hücreleri hedef alıyor. Bu hücreler çoğu SARS-CoV-2 enfeksiyonu için ana giriş noktasıdır. Burada çoğalan virüs akciğerlere ve vücuttaki diğer organlara bulaşabilir. Böylece daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca bu hücrelerde üretilen virüs nefes verme yoluyla kolayca yayılır.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir