Elon Musk, Güneş Sistemi’nin ötesine ulaşmanın formülünü söyledi

Elon Musk, uzay taşımacılığına yönelik yeni bir yolu belki de itiraf etti. Musk, antimaddeyle çalışan uzay araçlarının önemine değindi.

Elon Musk, insanlığın Güneş Sistem’inin ötesine ulaşmak için yapması gerekeni söyledi. Buna göre, antimadde destekli uzay aracına ihtiyacımız var. Bilim insanları, antimaddenin sıradan madde parçacıklarıyla çarpıştıklarında enerji üreten sözde karşıt parçacıklardan oluştuğunu belirtiyor.

Tesla ve SpaceX CEO’su Musk, yine bir açıklamayla gündemde. Ünlü iş insanı, zaman zaman kripto para borsasına ilişkin paylaşımlarıyla, zaman zaman Tesla elektrikli araç şirketiyle gündeme geliyor. Ancak bu kez, uzay taşımacılığına yönelik fikirlerini belirtti.

Elon Musk, antimaddeyi önerdi

Milyarder iş insanı, insanlığın bir “gezegenler arası medeniyet” olma yolunda büyük adımlarla ilerlediğini söyledi. Devamında bir sonraki önemli adımın, en azından Ay ve Mars’ın ötesine seyahat edebilen araçlar geliştirmek olduğunu belirtti. Bununla birlikte bu araçların antimadde ile çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.

SpaceX CEO'su Elon Musk

SpaceX CEO’su, ilk önce, “Güneş Sistemi’nin ötesine geçmeden önce Ay ve Mars’ın ötesine geçebilmeliyiz. Bunu da antimadde ile çalışan uzay aracı ile yapabiliriz.” dedi. Ardından ise Musk, “Bu, gezegenler arası bir medeniyete sahip olmak için çok önemli bir sonraki adımdır.” diyerek ifadesini sürdürdü.

ABD’li milyarder, tarihte birçok medeniyetin nasıl yükselip alçaldığına işaret etti. Buna yönelik, medeniyetimizin düşmemesi için çok gezegene gitmemiz ve bunun gerçekleşmesi için antimadde için çalışmamız gerektiğini savundu.

SpaceX’in Starship’i metanla, Falcon 9 ise RP-1 ismindeki son derece rafine kerosenle çalışıyor. Ancak Elon Musk, bir Twitter paylaşımında gözlerini şimdiden çok daha yüksek teknolojili bir roket yakıtına diktiğini gösterdi; antimadde. Musk, Mart ayındaki tweetinde bu enerjiyle roketlere güç sağlama olasılığını itiraf etmişti.

Bilim kurguda, antimadde genellikle fütüristik uzay araçları için bir yakıt veya hatta bir silahtır. Gerçekte, antiparçacıklardan oluşan bir madde. Fizikçiler hiçbir zaman çok fazla üretim yapmayı başaramadı. Ancak başarırlarsa, bunun inanılmaz güçlü bir yakıt olacağına inanıyorlar. Örneğin, 2006’da NASA, sadece birkaç miligram antimaddenin bir uzay aracını Mars’a kadar iteceğini ileri sürdü.

Kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir