MARKANIN DNA’SI

Marka olma yolculuğunda ilk olarak markanın ne olduğu ve ne olmadığını tanımlayarak sağlam bir adım atalım. Bir bütünü ele alalım. Bir bütünün parçaları hiçbir zaman tek başına marka değildir. Örneğin; sadece bir logonun olması tek başına marka olunduğunun göstergesi olamaz. İşte burada marka ne değildirin cevabını vermiş bulunmaktayız.
Gelelim marka nedir? sorusunun cevabına.. Tüketicinin zihninde oluşan, onların algılarını geliştiren bir isim olarak yanıtlayabiliriz kısaca. Parçaların bir araya gelmesiyle oluşan bütünün ortaya çıkardığı anlamlı, hikayesi olan ve algıya hitap eden şeydir tam olarak. Piyasadaki benzerlerinden farklı isim, sembol, tasarım gibi ögelerin doğru kombinasyonlarıdır.
Marka olma yolunda adım attığınızda çizdiğiniz rotanın ilki marka adınıza karar vermek olmalıdır. Çünkü bu isim uzun yıllar boyu sizinle beraber olacak ve sizi temsil edecek. Tüketici ile aranızda kurulacak bağ markanıza verdiğiniz isimle adlandırılır. Tüketici o ismi duyduğunda zihninde markanızla ilgili çağrışımlar olmalıdır.
Doğru isim sizi marka bilinirliği konusunda bir adım öne taşırken diğer yandan da marka imajınızı yaratıyor olacaksınız.
Markanıza vereceğiniz isim, güvenilirlik ve ürün kalitesi konusunda mesajlar taşıyarak, tüketiciye seçimleri konusunda yardımcı olmalıdır. Tüketicinin oluşturulan markaya karşı olumlu bir bakış açısına sahip olmasının yolu marka farkındalığını, marka imajını ve marka kimliğini doğru mesajlarla tüketiciye ulaştırmaktan geçer.
Markanın gücü insanların satın alma kararlarını etkileme yeteneğiyle ölçülür. Tüketicinin zihnindeki markayı inşa ederken bu hususlara dikkat edilirse uzun vadede kalıcı markalaşma yolunda adımlarınızı sağlam atacaksınız demektir.

DNA Media Group Co.
Merve Duman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir