NASA, Ay gezginini tasarlayacak şirketi arıyor!

NASA, Ay’ın yüzeyine yapacağı insanlı görev için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün de aracı tasarlamaya aday şirketler belli oldu.

NASA, uzun zamandır Ay‘ın yüzeyine insanlı bir yolculuk planlıyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren şirket, Artemis adını verdiği projelerinin hedeflenen sürenin dışına çıkmasına rağmen roketler ve diğer teknolojik ekipmanlar üzerinde işleri oldukça sıkı tutuyor.

Bugün de ABD‘deki en büyük uzay ve savunma sanayi şirketlerinden Northrop Grumman Ay gezginini tasarlamak için bir anlaşma sağlandığı doğrulandı. Grumman bu projede liderlik koltuğuna oturacak. Yanındaysa AVLIntuitive MachinesLunar Outpost ve Michelin gibi tecrübeli şirketler olacak. Daha sonra proje NASA’nın onayına sunulacak

NASA için Ay gezgini büyük öneme sahip

NASA, daha önce hiçbir insanın ziyaret etmediği bir alan olan Ay’ın güney kutbunu keşfetmek istiyor. Bunu başarabilmek için, içerisinde gelişmiş teknolojiler barındıran bir Ay gezgine ihtiyacı var. Aslında Northrop Grumman ve diğer şirketler tam olarak bu noktada olaya dahil oluyor.

NASA için oldukça önemli olan bu projenin ilerleyişi programın hedeflenen süresi için kritik rol oynuyor. Bir roket kadar sofistike olmayabilir. Ancak astronotları uzay gemisinden kilometrelerce öteye götürdüğünde arızalanırsa, durum hem proje hem de aracın içerisindekiler için oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Dolayısıyla Ay gezgininin her bir parçası işin uzmanları tarafından tasarlanacak.

Northrop Grumman, kendi öncülük ettiği proje içerisinde sistem entegrasyonuna ve uzay aracı tasarımına yön verecek. AVL, araç güç aktarma unsurlarını ve gelişmiş sürücü yardımı ile otonom sistemler üzerine odaklanacak. Intuitive Machines zaten Novauzay aracı ile faydalı yük teslimatı konusunda bir deneyime sahip. Lunar Outpost hali hazırda dünya dışı insansız geziciler geliştiriyor. Michelin ise önceki ay gezicilerinin lastikleri üzerinde daha önce NASA ile çalışmıştı. Dolayısıyla bu ekibe şimdiden projeyi kazanmış gözüyle bakılıyor.

NASA, projeyle ilgili belgelerde, kazanan bir teklifte ne aradığına dair bazı ayrıntılar verdi. Şirket, Ay yüzeyinde şarj etmeye gerek kalmadan 20 kilometreye kadar gidebilen bir araç istiyor. Uzun bir ay gecesinde potansiyel olarak hayatta kalabilen ve en az 800 kilogram taşıma kapasitesine sahip olmasını istiyor. Tabii asıl zorluk tüm bunları kompakt bir aracın içerisine sığdırmak.

Ay gezgininin 2027 civarında fırlatılması hedefleniyor. Bu da aracın Artemis programı çalışmaya başladığında Ay’a gönderileceğini gösteriyor. Geçen hafta, NASA temsilcileri, 1972 yılında son verdikleri insanlı ay görevlerine geri dönmenin verdiği heyecanı dile getirdi. Ayrıca program kapsamındaki ilk mürettebatlı misyonun ertelendiğini de doğruladı.

NASA Ay görevini 2025’e erteledi!

NASA uzun süredir Artemis görevi üzerinde çalışıyor. Projenin hedefleri arasında Ay‘a yerleşme ve koloni kurma gibi fikirler de bulunuyor. Bu program doğrultusunda Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3 adı verilen üç ana görev belirlendi. Fakat 2024 yılında aya gitmekte kararlı olduğunu söyleyen şirket, hedefinden 1 yıl saptığını açıkladı.

İnsanlı Ay projeleri için uzay araçlarını tasarlamak üzere bir ihale açıldı. Rakiplerinin neredeyse yarısı kadar bir bütçe isteyen Elon Musk, açık ara farkla seçilen isim oldu. Fakat Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos yenilgiyi kabul edemedi. Ardından şartlarını kabul ederek girdiği ihalenin, tek bir şirkete verilemeyecek kadar büyük olduğunu söyleyerek NASA’yı ve SpaceX’i mahkemeye verdi.

Jeff Bezos’un asıl amacı, süreci geciktirerek NASA’yı anlaşmaya zorlamaktı. 6 aylık mahkeme sürecinde Bezos, pek çok uzlaşma teklifiyle NASA’nın kapısını çaldı. Hatta neredeyse 2 katı istediği projenin bedelini düşürmek yerine başka projelerdeki 2 milyar dolarlık geliştirme masraflarını üstlenmeyi teklif etti.

Pek çok kişi Bezos’un teklifine açık bir şekilde teklif edilen rüşvet gözüyle baktı. Dolayısıyla Bezos ve Blue Origin tekrar reddedildi. Ancak bu durum çalışmaların neredeyse 1 yıl aksamasına sebep oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan NASA, 2024’te yapılması hedeflenen Artemis 1 görevinin 2025 yılına sarktığını söyledi.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftedelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir