Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi suç belgeselleri

Netflix içerisindeki en iyi suç belgeselleri hangileri? Sizler için bu yazımında türünün en iyi 10 örneğini listeledik.

Netflix kullanıcıları, en iyi suç belgeselleri için geniş çaplı bir listeye sahip diyebiliriz. Önemli yapımların yer aldığı katalog, bazı açılardan da ciddi hikayeleri içerisinde barındırıyor. Özellikle konu suç olunca, izleyicilerin ağızları açık kalabilmekte.

Peki Netflix içerisindeki en iyi suç belgeselleri hangileri? Hangi yapımlar, seyirciyi etkilemeyi başarmış? Gelin bu soruların yanıtlarını yazımızda arayalım.

En iyi suç belgeselleri

Netflix‘in diğer alanlarda olduğu gibi belgesel kategorisinde de ciddi bir iddiası söz konusu. Gerçek hayatta yaşanan olayları gözler önüne seren stüdyo, belgesellerini de farklı dallara bölmeyi başardı. İlgi çeken kategorilerin başında gelen suç odaklı yapımlar, kimi zaman oldukça başarılı işler çıkarabilmekteler. Tam 10 adet yapımdan oluşan ve izleyici oylarına göre sıralanan en iyi suç belgeselleri listemize hazırsanız başlayalım.

10. Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy – 2019

En iyi suç belgeselleri listemize, yeni sayılabilecek bir yapım ile başlıyoruz. Amerikan tarihinin en korkutucu seri katillerinden olan Ted Bundy, Netflix belgeseli olarak kendine yer buluyor. Yapım, Bundy‘nin hayatını genel olarak konu alırken, idamına giden yolları, gerçek kayıtlarla izleyicisine sunuyor. Belgesel IMDB üzerinden 7.8 puanlık bir geri dönüşe sahip.

Liste içerisinde en farklı yapım 2018‘de yayınlanan Kirli Para. Seri katil hikayelerini konu almayan belgesel, genel olarak yozlaşmış yapıları ve ekonomik sahtekarlıkları izleyicisinin karşısına çıkarıyor. Küresel çapta ilginç hikayeleri bünyesinde barındıran yapım, farklı tarzda bir suç belgeseli arayanların derdine deva olabilir. Toplamda 2 sezondan oluşan suç belgeseli, IMDB‘den 8.1 puan topladı.

8. The Keepers – 2017

2017 yılında Netflix‘te yayınlanan The Keepers, 1969 tarihinde gerçekleşen rahibe Catherine Cesnik cinayetini konu alıyor. Hala gizemini koruyan olayın perde arkasına inmeye çalışan yapım, izleyicilerinden de olumlu geri dönüşler almayı başardı. Belgesel IMDB üzerinden 8.1 puan topladı.

7. Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı – 2019

Bir diğer Netflix yapımı suç belgeseli ile beraberiz. Kanada vatandaşı Luka Magnotta‘nın işlediği cinayet üzerinden ilerleyen yapım, oldukça sert havasıyla dikkat çekiyor. Tamamen gerçek olaylara dayanan belgeselin yönetmenliğini de Mark Lewis üstlenmekte. Tek sezonu bulunan Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı, IMDB’de 8.1 puan ile dikkat çekiyor.

6. Wild Wild Country – 2018

Standart suç dramalarından daha farklı bir yapımla karşı karşıyayız. En iyi suç belgeselleri listemizin ortasına yaklaşırken, Wild Wild Country ile seri katillerin radarından biraz olsun çıkıyoruz. Oregon eyaletinde var olan bir tarikatı merkezine koyan yapım, oldukça beğenildi. Kilise, devlet ilişkisini sert bir şekilde gözler önüne seren belgesel, ulusal tartışma konusu haline gelen skandalları da işlemekte. Sevilen yapımın IMDB puanı ise 8.2.

5. Zaman: Kalief Browder’ın Hikayesi – 2017

Suç belgesellerinde genelde kötü olaylar izleyicilerin beğenisine sunulur. Ancak çoğu yapım haksızlığı merkezine koyarak ilerler. Zaman: Kalief Browder‘ın Hikayesi, bu işi oldukça iyi beceren belgeseller arasında yerini alıyor. Tek sezonluk mini dizi, 16 yaşında sırt çantası çaldığı için suçlanan ve hapse giren Kalief Browder‘ın başına gelenleri bizlere sunuyor. Vurucu detayları ile gerçekte yaşanan kayıtları gözler önüne seren yapımın IMDB puanı da 8.5.

4. Unbelievable – 2019

En iyi suç belgeseller listemizin, tam anlamıyla başlığa uygun olmayan yapımı Unbelievable diyebiliriz. Tamamen gerçek olaylardan uyarlanan mini dizi, bu olayları olduğu gibi anlatmak yerine dramatizasyon yapmayı tercih ediyor. Sert hikayesi ile dikkat çeken yapım, hayranlardan da olumlu geri dönüşler almayı başardı. Mini dizinin IMDB puanı, 8.5 olarak dikkat çekiyor.

3. Mindhunter – 2017

Tıpkı Unbelievable gibi Mindhunter da dramatizasyondan faydalanan bir eser. Ancak listenin dört numarasına göre oldukça büyük bir farka sahip. Mindhunter dizisindeki karakterler ve olaylar tamamen gerçek. David Fincher‘ın yönettiği yapım, kimilerine göre Netflix’teki en iyi dizilerden de biri. Çok sevilen suç serisinin IMDB puanı da 8.6.

2. Making a Murderer – 2015

En iyi suç belgeselleri serimizin önemli bir üyesiyle beraberiz. 2015 yılında platformda yayınlanan Making a MurdererSteven Avery‘nin başından geçenleri konu alıyor. Başlangıçta haksız yere 18 yıl hapis yatan Avery, daha sonradan işlediği cinayetle tekrardan kendini demir parmaklıkların arkasında buldu. Çekimleri tam 10 sene süren belgesel, IMDB‘den de izleyici geri dönüşlerine göre 8.6 puan aldı.

1.When They See Us – 2019

2019 yapımı When They See Us, çarpıcı olay örgüsü ile dikkat çekiyor. En iyi suç belgeselleri listemizin de ilk sırasında yer alan yapım, Mindhunter ile aynı formülü uyguluyor. Gerçekte yaşanan elim bir olayı, yine gerçek isimlerle gözler önüne seren dizi, hayranların da olumlu geri dönüşlerini kazandı. Sürükleyici ve trajik tarzı ile dikkat çeken yapımın IMDB puanı da tam 9.0.

Peki sizler listeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Burada yer almasını istediğiniz belgeselleri, bizlere aktarmayı unutmayın.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir