Orman yangınları, NASA’nın uydu görüntülerine yansıdı

29 Temmuz’dan beri ülkemizde patlak veren orman yangınları, NASA’nın da radarına girdi. Uydu görüntülerinden yangın gözlemlenebiliyor.

Son günlerde ülkemizin dört bir yanından duyduğumuz orman yangını haberleri gündemden düşmüyor. Gelişmeleri yakından takip ettiğimiz bu günlerde en çarpıcı verilerden biri NASA’dan geldi. Yurdun pek çok bölgesinde patlak veren orman yangınları, NASA’nın uydu görüntülerine yansıdı.

NASA uydularının gözünden Türkiye

NASA, Türkiye dahil dünyanın neredeyse tamamını uydularıyla izler ve herkese açık olarak yayınlar. Bu görüntüler hem araştırmacılar için, hem de meraklılar için önemlidir. Üstelik NASA’nın sadece orman yangınlarını gözlemlemeyi sağlayan bir uydu veritabanı da bulunuyor. Bu veritabanından ülkemizde orman yangınlarının olduğu bölgeleri gözlemlemek hiç zor değil.

30 Temmuz gecesinde NASA’nın uydu görüntüleri

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangın dünden beri çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Uydu görüntülerindeki kırmızı bölgeler de güneydoğu bölgesindeki orman yangınlarının ciddiyetini tekrardan gözler önüne seriyor. Güneydoğu dışında mevcut olan diğer yangınları harita üzerinden gözlemleyebiliyoruz.

Uzaydaki uyduların sürekli olarak yeryüzünü gözlemliyor olması, orman yangınlarına erken müdahale edilmesinde kritik önem taşıyor. Bölgelerdeki yangın, çevredekilerden önce fark edilebiliyor ve bu sayede erken önlem alınmış oluyor.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir