Sinema sektörü ile Disney arasındaki ipler geriliyor

Disney ile sinema sektörünün arası mı bozuluyor? Kendi platformu ile filmlerini yayınlayan firmaya, işletmecilerden tepki geldi.

Disney, sinema salonu sahiplerinin hedefinde. Black Widow filminin bilet satışlarındaki düşüşten rahatsız olan işletmeciler, firmanın yayın platformu Disney+‘ı suçladı. 7 Temmuz‘da beyaz perdeye giriş yapan yapım, salon sahiplerine göre, hayal kırıklığı yaşattı.

Pandemi nedeniyle zor günleri yavaş yavaş geride bırakan salon sahipleri, konu ile alakalı uzun bir açıklama yayımladı. Filmin aynı anda Disney+ üzerinde yayınlanmasından rahatsız olan işletmeciler, stüdyodan kararını gözden geçirmesini talep etti.

Disney, sinema sektörünün hedefinde

COVID-19‘un sert bir şekilde etkilediği sinema sektörü, salgının sonlarına doğru, eski günlerine dönmeyi beklerken şimdi de platformlarla uğraşmak zorunda kalıyor. Salon sahipleri, yapılan toplu açıklamada şunları aktardı:

Salgın döneminde Disney stratejisini başarılı bulurken, bu durum bilet satışlarına pek yansımamakta. Sinemalar ile aynı anda platformda da yayınlanan film, gişelerde hayal kırıklığına neden oldu. Firmanın paylaştığı sınırlı veriler de kafalarda pek çok soru işaretlerine neden oluyor. Örneğin aile odaklı olan Disney+ platformunda şifre paylaşımı mümkün mü? Ortaya çıkan maddi tabloda, sinema salonları çok net bir şekilde zarara uğramıştır. Ayrıca korsan yayıncılığın önüne geçilmek istense de, Disney+ üzerinde yayınlanan Black Widow, dakikalar sonra internete düştü. Bununla birlikte film, 12 Temmuz itibariyle en çok aranan içerik olarak bizleri karşıladı. Bu durum yapımın uluslararası performansını negatif yönde etkileyecektir.

Endişelerini net bir şekilde aktaran salon işletmecileri, platformun korsan yayıncılığa yardımcı olduğunu savundu. Ciddi iddialar ile gündeme düşen açıklamaların ardından, Disney ve Marvel cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak bu konunun ilerleyen zamanlarda da çok konuşulacağını söyleyebiliriz.

Black Widow’un gişe geliri memnun etmedi

Dünya genelinde ilk haftadan 200 milyon doları aşkın gişe geliri elde eden film, sektörün beklediğinin altında kaldı. Potansiyeli nedeniyle daha fazlasını bekleyen işletmeciler, büyük hayal kırıklığına uğradı. Öte yandan Black Widow, pandemi dönemi boyunca en iyi çıkış yapan film olma unvanını Hızlı ve Öfkeli 9‘dan devraldı.

Disney

Başrollerinde Scarlett Johansson, Florence Pugh ve Rachel Weisz‘in yer aldığı yapımın yönetmenlik koltuğunda, Cate Shortland yer alıyor. Endüstri içerisinde taşları yerinden oynatan yapım ile Natasha Romanoff karakterine de veda ediyoruz.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir