SpaceX, Crew-3 öncesi tuvalet sorunu ile gündemde!

SpaceX, geçtiğimiz ay tuvalet sorunu ile gündeme gelmişti. Son olarak yeni bir açıklamada şirket, arızanın giderildiğini belirtiyor.

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Eylül ayındaki bir görevde tuvalet sorunu ile gündeme gelmişti. Olay, geçtiğimiz ay gerçekleşen Inspiration4 görevinde yaşandı. Uzay turistleri, üç günlük yolculuklarında bir tuvalet sızıntısıyla karşı karşıya kaldı. Nedeni ise tuvaletin içindeki tüplerin yapışmamış olmasıydı. Bu nedenle idrar, kapsülün tabanının altındaki alana yayıldı.

Pazar günü SpaceX’in Crew-3 görevi başlayacak. Crew-3, Spacex’in yörüngeye yaptığı beşinci mürettebatlı ve uzay üssüne yaptığı dördüncü mürettebatlı uçuş. Ancak görev için en çok merak edilen konu tuvaletin tamir edilip edilmediği oldu.

SpaceX, tuvalet sorununu çözdüğünü söylüyor

SpaceX’in Inspiration4 gemisindeki tuvaletin arızalanması akıllara yeni soruları getirdi. Zira 31 Ekim günü şirketin Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapacağı dördüncü mürettebatlı görevi var. Ancak bu görevde de kapsüldeki tuvaletin tasarımı aynı. Bununla birlikte, şirket endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor.

SpaceX tuvalet sorunu Inspiration4 görevi
Inspiration4 ekibi.

Bu pazar günü SpaceX, yeni bir tuvalet sorunuyla gündeme gelecek mi? Crew-3 fırlatmasından önce gündemdeki bu soruya şirketin cevabı “Hayır” oldu. Uzay taşımacılığı şirketi, borulara kaynak yaparak sorunu çözdüğünü açıkladı.

NASA’nın eski çalışanı olan ve artık SpaceX başkan yardımcılığı görevini üstlenen William Gerstenmaier, New York Times’a bir demeç verdi. Gerstenmaier, vücut sıvılarının ‘Resilience’ isimli Crew Dragon kapsülünün tabanının altında toplandığını söyledi. Bu arada, Crew-3 görevinde şirket ‘Endurance‘ isimli farklı bir kapsül kullanacak olsa da tuvalet sistemi, Resilience kapsülünün tasarımıyla aynı.

SpaceX, tuvalet arızası

William Gerstenmaier, “Gerçekten mürettebat dönene kadar fark etmedik bile. Aracımızı geri aldığımızda zeminin altına baktık ve Inspiration4’ün zemininin altında kontaminasyon olduğunu gördük.” dedi.

Bu arada, CNN‘in haberine göre, Jared Isaacman, Sian Proctor, Haley Arceneaux ve Christopher Sembroski‘nin olduğu Inspiration4 ekibi yörüngedeyken bir alarmın çaldığı ortaya çıktı. Ancak sorunun ne olduğu mürettebat dönene kadar tespit edilmedi.

Crew-3 görevinde ise NASA’dan Raja Chari (görev komutanı), Tom MashburnKayla Barron ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Matthias Maurer yer alacak. Tuvalet sorununun çözüme kavuştuğunu söyleyen SpaceX yetkilileri yeni görev için hazır olduklarını belirtiyor. Bununla birlikte NASA‘nın Cuma günü yeni tasarımı imzalamasını bekliyoruz.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir