Türkiye’deki çocukların akıllı telefon alışkanlıkları ortaya çıktı!

Türkiye İstatistik Kurumu, ülkemizde çocuklarla ilgili bilişim teknolojilerinin kullanımı üzerine yaptığı araştırmayı yayınladı.

rkiye İstatistik Kurumu, koronavirüs salgınını yoğunlukla hissedildiği 29 Mart ve 21 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdiği araştırmayla, ülkemizdeki 6-15 yaş arası çocukların bilişim teknolojileriyle olan ilişkisini inceledi. TÜİK, çocukların internet kullanımlarından akıllı telefonlara ne kadar zaman ayrıdığına kadar birçok farklı alanda önemli verilere ulaştı.

Ülkemizdeki çocukların internet erişimi yüzde 82.7

TÜİK’in yaptığı araştırmaya göre 6-15 yaşındaki çocukların internet kullanımı son 8 yılda yüzde 31.9 oranında arttı. 2013 yılında internet erişimi yüzde 50.8 olan 6-15 yaş grubundaki çocuklar, 2021 yılında yüzde 82.7 oranında internet kullanımına erişmiş durumda. Ülkemizdeki kız çocuklarınının internet kullanım oranı yüzde 81.5 iken, erkeklerin internet kullanım oranı ise yüzde 83.9 olarak göze çarpıyor.

Çocukların internette vakit geçirme oranları…

TÜİK, çocukların akıllı telefon alışkanlıklarıyla ilgili önemli veriler de paylaştı. Buna göre 6-15 yaş grubundaki çocukların yüzde 31.3’ü herhangi bir sosyal medya platformuna üyeler ve bu platformu düzenli olarak kullanıyorlar. Sosyal medya kullanan çocukların yüzde 77.7’si her gün, yüzde 16.5’i ise haftada en az bir gün bu platformlara giriş sağlıyorlar. İnternete düzenli erişim sağlayan çocuklarda sosyal medya kullanım oranı ise yüzde 94.2 oldu.

6-15 yaş grubunun akıllı telefon kullanım amaçları…

Türkiye’deki çocukların akıllı telefonlara erişim oranı da oldukça dikkat çeken bir başka unsur… 6-15 yaş aralığındaki çocukların akıllı telefon kullanım oranı 2021 yılının belirlenen aylarında yüzde 64.4 olarak göze çarpıyor. Bu yaş grubunda akıllı telefona erişimi olan kitlenin yüzde 84.6’sı her gün, yüzde 13.3’ü ise haftada en az bir gün olmak üzere akıllı telefon kullanıyorlar.

Philips yıllar sonra yeni bir akıllı telefon daha tanıttı

Philips yıllar sonra yeni bir akıllı telefon daha tanıttı

Mobil sektöre 1996 yılında giriş yapan ve uzun süredir yeni modeller tanıtmayan Philips, Aralık ayına ikinci telefonunu sığdırdı!

Aynı yaş grubu üzerinde gerçekleştirilen bir başka ankette ise çocuklara akıllı telefonlarını ne sıklıkta kontrol ettikleri soruldu. Çocukların yüzde 32.3’ü akıllı telefonlarını en az yarım saatte bir kontrol ettiklerini, bu kitlenin ise yüzde 52.4’ünün uyumadan en son veya uyandıktan sonra ilk yaptıkları şeyin telefonlarını kontrol etmek olduğu gözlemlendi.

Peki sizler çocukların akıllı telefon ve internet kullanım alışkanlıkları hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

kaynak : shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir